04 Tem

Karayolu Taşımacılığının Avantajları Nelerdir ?

Karayolu Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?

4E Lojistik olarak; ticari ve yük taşımacılığında uzun yıllardan bu yana deneyimliyiz. Bundan dolayı karayolu taşımacılığının avantajları konusunda bilgiliyiz. Karayolu taşımacılığının genel avantajlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Karayolu Taşımacılığının Avantajları

Her şey gibi, herhangi bir ulaşım türü de artılar ve eksiler sunar. Avantajlar ve dezavantajlar, büyük ölçüde her şirketin lojistik ve dağıtım açısından özel ihtiyaçlarına bağlıdır. Bunları değerlendirebilmeniz ve ihtiyaçlarınıza en uygun lojistik türünün karayolu taşımacılığı olup olmadığına karar verebilmeniz için şu detaylara odaklanabilirsiniz:

Uygun Fiyatlı

Karayolu ile taşımacılık, mevcut en uygun fiyatlı hizmetlerden biridir. Bunun ana nedeni, bir kamyonun bir gemi veya uçak kadar pahalı olmaması ve limanlar, istasyonlar veya havaalanları gibi büyük bir özel altyapı gerektirmemesidir.

Hızlı

Diğer araçlar daha hızlı olmasına rağmen, karayolu taşımacılığı çok daha çeviktir. Sevkiyatın hazırlanması ve hizmetin başlaması çok daha hızlıdır ve 2.500 km’ye kadar olan kısa ve orta mesafeler için en verimli seçenektir.

Esneklik

Uçaklar, trenler veya gemiler, önceden belirlenmiş katı bir plana ve önceden belirlenmiş rotalara sahiptir. Buna karşılık, karayolu taşımacılığı, grupaj taşımacılığı gibi seçeneklerle teslimat sürelerine ve paket sayısına uyum sağlamak için daha fazla esneklik sunar.

Tehlikeli Maddelerin Taşınması Mümkün

Tehlikeli veya özel malların taşınmasını yasaklayan uçaktan farklı olarak karayolu taşımacılığında herhangi bir sınırlama yoktur. Kamyonla, yanıcı veya zehirli ürünler, soğuk ürünler, ağır makineler, küçük paketler vb. sevk edilebilir.

Maksimum İzlenebilirlik

GPS ve yeni filo yönetimi yazılımı, ürünleri her zaman bulmayı ve izlemeyi kolaylaştırır. Gerçek zamanlı bilgilere ek olarak, bu, yolların kapanması veya fırtınaların gelişi gibi sorunların tahmin edilmesini sağlar.

Evrak Derdi Minimum

Deniz veya hava taşımacılığı ile karşılaştırıldığında, karayolu taşımacılığı için belgesel prosedürler çok daha basittir. Gümrük veya mal teslimatında harcanan zaman çok daha azdır, bu da iş tedariğini hızlandırır.